Автоклав із газового балона своїми руками: інструкція
Напевно, кожна господиня мріє легко і смачно робити домашню консервацію. Що може бути краще, ніж натуральний продукт без ГМО та іншої шкідливої хімії?
Раніше це був дуже складний процес: стерилізація, варіння, закачування, купа витрачених нервів і кінцевий результат не завжди радував. Але часи змінилися і можна процес значно спростити. Як? Виготовити автоклав своїми руками. У даній статті ви дізнаєтеся, як це легко зробити за допомогою звичайного газового балона.
Що собою являє автоклав?
Автоклав з газового балона - це пристрій, призначений для термічної обробки сирих продуктів харчування в домашніх умовах.
Конструктивно він являє собою герметичний посудину, що складається з наступних елементів:
- Корпус.
- Манометр.
- Термометр.
- Спускний вентиль.
- Ніпель с клапаном.
- Кришка.
Дана конструкція дозволяє об'єднати два основних процеси: варіння і стерилізацію. Незважаючи на те, що на зображенні вище зображено заводський стерилізатор, ознайомившись з цією статтею, ви зможете зробити його самостійно в домашніх умовах із застосуванням підручних засобів.
Принцип дії автоклава
Весь технологічний процес з приготування домашньої консервації підрозділяється на 8 етапів:
- У заздалегідь підготовлену скляну посуд заливається невелика кількість води (ідеально 1-2 см).
- Продукти для консервації змішуються з приправами, укладаються в банки і закочуються.
- Заготовлені банки встановлюються в автоклав таким чином, щоб верхні частини останніх банок були занурені в воду не менше ніж на 1-2 см.
- Заливається звичайна вода без будь-якої підготовки.
- Верхня кришка закривається, і за допомогою насоса або компресора створюється тиск 0.1 МПа (1бар).
ВАЖЛИВО! Конструкція повинна бути герметична для підтримки необхідного тиску!
- Стерилізатор (автоклав) встановлюється на газову або електричну плиту. В результаті нагрівання води в системі для приготування консервації тиск повинен збільшитися до 3-4 бар.
- Після прогріву і створення необхідного тиску, приготування займе не менше 20 хвилин для риби, 30-45 для свинини і 40-50 хвилин для яловичини.
- Далі пристрій остигає до кімнатної температури, після чого можна стравити повітря і дістати готовий продукт.
ВАЖЛИВО! Конструкція повинна бути герметична для підтримки необхідного тиску!
Основний принцип роботи - збільшення температури кипіння води до 110-115 градусів за рахунок підвищення тиску. В результаті банки проходять стерилізацію і паралельно готується необхідний продукт.
Після розгляду теоретичної частини, розглянемо головне питання: як зробити автоклав з газового балона?
Який балон краще підходить для саморобного автоклава?
Найбільш відповідною моделлю є балон на 24 л. Він має ідеальні розміри і дозволяє одночасно готувати 5 літрових або 14 літрових банок. Можна взяти великий балон (наприклад, 50 л) - його місткість буде більше, проте він незручний в експлуатації.
Однак якщо дружити з електрикою, то з 50-літрового судини можна виготовити електричний автоклав, вмонтувавши в нього нагрівальні тени.
Технологія виготовлення саморобного стерилізатора
Інструменти і матеріали
Для початку потрібно підготувати робочий інструмент: болгарку або газовий різак, зварювальний інвертор, дриль зі свердлами по металу 8-14 мм.
Що стосується матеріалів, то стане в нагоді:
● сталь листова товщиною 10 мм для виготовлення фланців;
● вентиль з автомобільної камери;
● болти М12 з гайками.
Інструкція
- Підготовка балона. Потрібно повністю спустити газ, продути посудину стисненим повітрям або заповнити до країв водою. У разі якщо запах газу в'ївся і залишився після промивання, посудину можна випалити за допомогою паяльної лампи або пальники.
- Підготовка кришки. Верхня частина балона зрізається болгаркою з кругом по металу або газовим різаком. Причому краще зробити виріз прямокутного перетину для подальшого монтажу фланців.
- Підготовка підстави. На дно балона привариваются стійки з 35 куточка для додання стійкості конструкції.
- Підготовка з'єднань. На нижню частину балона в місці прямокутного вирізу приварюється горловина, виготовлена з листової сталі 5 мм. Далі до неї приварюється раніше виготовлений фланець з отворами під болт М12.
- Підготовка отворів. У кришці робиться отвір. Приварюється патрубок, до якого в подальшому приєднується запобіжний клапан, кульовий кран (вентиль) і манометр. У центрі бака робиться отвір для термометра. У верхній частині судини просверливается отвір для звичайного вентиля з безкамерної шини або камери.
- Прокладка. Між фланцем і кришкою необхідно вставити паронітових або гумову прокладку, після чого з'єднати верхню і нижню частини. Размеры прокладки: зовнішній діаметр – 18 мм, внутрішній – 10 мм, товщина – 2 мм.
- Перевірка герметичності. Після з'єднання 2 частин за допомогою компресора потрібно створити тиск в 3,75 кгс / см2. При цьому воно повинно залишатися на колишньому рівні не менше 3 годин.
- Перевірка роботи системи захисту. За допомогою насоса або компресора необхідно поступово підвищувати тиск. При підході до рівня 6 кгс / см2 повинен спрацювати запобіжний клапан і впасти тиск в системі.
- Перевірка в роботі. На даному етапі пристрій завантажується банками і перевіряється працездатність отриманого вироби
ВАЖЛИВО! Вентиль бескамерной гуми і запобіжний клапан з манометрами можна розташовувати як на кришці, так і на балоні. Однак обов'язково вони повинні розташовуватися вище рівня рідини в системі.
В результаті проведеної роботи у нас повинно вийти щось на зразок фото нижче:
ВАЖЛИВО! Вентиль бескамерной гуми і запобіжний клапан з манометрами можна розташовувати як на кришці, так і на балоні. Однак обов'язково вони повинні розташовуватися вище рівня рідини в системі.
Електричний автоклав
Вищевказаний котел також можна модернізувати. Для цього досить вставити в готовий посудину нагрівальні тени потужністю 2-3 кВт. Але крім цього необхідно додати елементи автоматики, які дозволять включати і відключати нагрів в залежності від температури і тиску.
Однак електричні автоклави, виготовлені своїми руками, не отримали широкого практичного застосування, оскільки вони більш складні у виробництві і не всі готові витрачається на автоматику для таких автоклавів.
Правила безпечної експлуатації:
- Рівень води в автоклаві повинен бути нижче горловини на 8-10 см, оскільки при нагріванні утворюється пар і збільшується тиск.
- Постійно контролюйте температуру рідини і рівень тиску в посудині. При досягненні температури в 1000С газ можна прикрутити і просто підтримувати температуру.
- Оптимальний робочий тиск - 3,75 кгс / см2. Бажано цей поріг не перевищувати.
- Забороняється відкривати вентиль для стравлювання повітря відразу після закінчення нагрівання, оскільки при різкому перепаді тиску відбудеться розтин банок.
- Підбурювання повітря допускається тільки при охолодженні всієї системи до кімнатної температури. При чому цей процес потрібно виконувати плавно.
ВисновкиАвтоклав з газового балона виготовляється досить просто при наявності певного інструменту, умінь і бажання, проте потрібно бути обережним при експлуатації посудин під тиском, оскільки недбале поводження і порушення технології виготовлення загрожує аварією.
Якщо ж для вас це дуже складно, то краще купити заводський автоклав для домашнього консервування, який пройшов випробування і відповідає всім вимогам і нормативним стандартам. Також в ньому є докладна інструкція, яка дозволяє дізнатися, як користуватися автоклавом.
Читайте также:
- Режимы работи в автоклаве
- Что такое автоклав
- Гидравлические испытания автоклава
- Как пользоваться автоклавом
- Как выбрать автоклав