Працюємо з 08:00 до 20:00
Щодня. Без вихідних!
Телефонуйте зараз!

Як захиститися від ботулізму при консервуванні

Як захиститися від ботулізму при консервуванні

Ботулізм - це серйозне захворювання, яке з'являється при вживанні їжі, що містить ботулотоксин. Це бактерія, яка розвивається при неправильній або неповній термічній обробці м'яса, риби, грибів, інших харчових продуктів. Кращий метод профілактики ботулізму при консервуванні - використання автоклава.

Домашнє консервування та ботулізм взаємопов'язані. Саме при неправильному консервуванні ботулотоксин потрапляє в їжу і розвивається там. З'являються характерні симптоми:

 • спазми в області живота, здуття, нудота, блювота;
 • погіршення зору, мушки перед очима, зниження рухливості мови, проблеми з ковтанням;
 • біль в грудях, задишка, нестача повітря, голос сиплий, судоми кінцівок.

Найбільш небезпечний наслідок розвитку ботулізму при відсутності своєчасного лікування - летальний результат. Навіть невелика спора токсину, що потрапив в організм, швидко розвивається і стає загрозою для здоров'я і життя.


Існує два типи збудника ботулізму


 • Спорова. Має оболонку, яка захищає сплячий ботулотоксин. Несприйнятливий до низької температури і сольових розчинів. Гине при температурі від 100 ° С, оптимальний варіант - 115 ° С протягом декількох годин приготування.
 • Вегетативна. При наявності сприятливих умов, відсутності кисню розвивається, починається активне розмноження. Виділяються токсичні речовини, які гинуть при температурі від 80 ° С.

Побутове консервування харчових продуктів не може запропонувати таких високих температур. Якщо температура буде недостатньою, бактерія не згине і стане розвиватися в банці.

Бактерія не гине при висушуванні, копченні, солінні, заморожуванні харчових продуктів. Спори можуть зберігатися в їжі багато років.

Ботулотоксин може розташовуватися в грунті, організмі домашніх улюбленців, в'яленому м'ясі або рибі, в домашніх консервах.

Важливі правила для профілактики захворювання:

 • Дотримуватися гігієнічних норм при готуванні харчових продуктів. Мийте руки і всі інгредієнти страви.
 • Не вживати консерви, у яких закінчився термін придатності.
 • Не використовувати в їжу консерви, у яких здулася кришка, деформувалася.
 • Не вживати консерви, на яких з'явилася цвіль або продукт заграв.
 • Чи не консервувати в домашніх умовах рибу, м'ясо, гриби без автоклава.
 • Вакцинація від ботулотоксину, якщо ви перебуваєте в зоні ризику (працюєте в сфері лабораторних досліджень, йдете в тривалі туристичні походи).

Виключити ботулізм в консервуванні звичайним способом складно. Найбезпечніше консервувати овочі та фрукти. Вони найменш схильні до зараження, але також вимагають дотримання гігієнічних норм: стерилізації банок і кришок, мийці харчових продуктів, застосування оцту, солі або цукру як консервантів.

Перед тим як консервувати гриби, їх потрібно проварити близько півгодини. Таким чином, не потрібно буде побоюватися ботулізму. Адже простого кип'ятіння грибів для нейтралізації бактерії ботулізму недостатньо. Вони можуть жити навіть при температурі + 120°C.

Найбільш безпечний спосіб виключення ботулізму при домашньому консервуванні - використання автоклава. Він працює за іншою системою, при високих температурах і тиску.

Чому при консервації краще застосовувати автоклав:

 • 100% захист від ботулізму. В автоклавах можна консервувати будь-які продукти, включаючи рибу, м'ясо, гриби. При наявності бактерії вона загине через мінімальний час готування. Автоклави працюють з температурою понад 120 ° С, що гарантовано знищує будь-які патогенні організми в їжі;
 • можливість використання газових або електричних пристроїв, в залежності від потреб;
 • величезний вибір розмірів і обсягів автоклавів. Можна закривати від 5 до 300 банок за один раз;
 • можливість промислового безпечного використання автоклавів;
 • тривалий термін служби, деякі моделі купуються раз і на все життя;
 • техніка дозволяє переробити автоклав в самогонний апарат.

Щоб бути впевненим у безпеці домашніх консервів з риби, м'яса, грибів, рекомендуємо купити побутовий автоклав. Цей пристрій стане помічником в щорічній рутині по заготівлі продуктів на зиму, дозволить заощадити час і значно спростить процес. До того ж, консерви з автоклава абсолютно безпечні і не містять ботулотоксин, тому готові до вживання навіть дітьми.

Читайте також:

Поділіться з друзями


06.06.2020