Працюємо з 08:00 до 20:00
Щодня. Без вихідних! Телефонуйте зараз!

Принцип роботи домашнього водяного автоклава. Інструкція по застосуванню

Принцип роботи домашнього водяного автоклава. Інструкція по застосуванню

Домашній автоклав – це пристрій, який забезпечує фізичний метод стерилізації шляхом знищення бактерій, вірусів і навіть спор за допомогою пари під тиском. Автоклав стерилізує матеріали, нагріваючи їх до необхідної температури протягом певного періоду часу.

Автоклави діляться на дві основні категорії: парові і водяні. За принципом дії вони схожі, але є деякі відмінності, які полягають:


 • в кількості використовуваної рідини;
 • часу нагрівання і охолодження.

Автоклави - металеві прилади. Пристрої, які призначені для використання в побутових цілях, зазвичай мають місткість не більше 18 літрів. В останні роки набирають популярність більш ємкі апарати, що досягають 22-25 літрів. Зустрічаються моделі, обсяг яких доходить до 46 літрів. У домашніх умовах більші моделі практично не застосовуються. Водяний автоклав користується великим попитом, тому саме про нього піде мова далі.


Як працює автоклав


Основний принцип дії полягає в нагріванні продуктів або стерилізуємих предметів під високим тиском. Під впливом підвищеного тиску всередині камери автоклава відбувається зміщення точки закипання води. Завдяки цьому пристрою градус кипіння води може досягати 125 ° С. У звичайних умовах такого результату досягти неможливо.


Регулятор температуриПідвищена температура дозволяє прискорити процес консервування, а також провести стерилізацію банок, в яких знищуються шкідливі мікроорганізми, спори плісняви і бактерії.

Функціонування автоклава можна представити у вигляді трьох етапів:


 • нагрівання;
 • стерилізація;
 • охолодження.

Принцип роботи приладу залежить від його типу. Виділяється два основні різновиди водяних автоклавів:


 1. Автоклав, який потребує попереднього накачування тиску. Всередину бака заливається вода і нагрівається приблизно до 60-градусного рівня. Далі потрібно помістити в нього заздалегідь підготовлені банки з продуктовими заготовками. Наступним кроком є ​​закриття кришки автоклава, щоб створити герметичність. Всередину нагнітають тиск за допомогою насоса. Потім включається нагрів і температура доводиться до потрібного за рецептом показника. Тривалість готування залежить від типу продукту і конкретного рецепту. М'ясні і рибні консерви, як правило, готуються довше, ніж овочеві або фруктові. Коли необхідний час витримано, нагрівання відключається, а автоклава дають охолонути природним чином. На завершення спускають тиск і зливають рідину.
 2. Автоклав, який не потребує попереднього накачування тиску. Використання цього пристрою такого типу набагато простіше, оскільки немає необхідності самостійного нагнітання тиску. Підготовлені банки поміщають всередину пристрою і заливають холодною водою так, щоб до краю бака залишалося пару сантиметрів. При наявності касет необхідно стежити, щоб кришки верхньої касети була повністю у воді. Далі потрібно включити нагрівання. За допомогою вбудованих датчиків потрібно контролювати температуру і тиск. Після закінчення часу, відведеного за рецептом на приготування страви, досить вимкнути пристрій і дочекатися, коли воно охолоне.

З охололого автоклава виймають готові консерви і прибирають в льох або інше прохолодне місце, де вони можуть зберігатися протягом тривалого часу. Зазвичай консерви, приготовлені в автоклаві, залишаються придатними для їжі від 2-3 до 10 років. Важливо стежити, щоб всі інгредієнти, використані в рецепті, не псувалися протягом довгого часу.


Як підготувати банки і продукти


Для приготування домашніх консерв необхідно вибирати виключно якісні продукти, без пошкоджень та частково зіпсованих. Перед початком готування варто ретельно промити банки. Краще використовувати скляну тару.


Консерви


Ємності заповнюються відповідно до рецептури, потім герметично закупорюються кришками. Закатують їх кришками з металу. Для автоклавного консервування окремо стерилізувати баночки не потрібно. Щоб домашні консерви мали гарні смакові якості, рекомендується використовувати свіжу продукцію від надійних виробників.


Як завантажувати банки в автоклав


Закатані банки виставляються на спеціальні грати внизу пристрою. Перевага автоклава - можна зробити відразу кілька рівнів з банками. Причому ставити верхні ряди заготовок можна прямо на кришку нижнього ряду.

Якщо в конструкції пристрою наявні притискні касети, то банки слід поміщати, суворо дотримуючись інструкції, прикладену виробником до автоклава. Кожен ряд повинен складатися з баночок одного розміру і висоти. Кришки теж слід використовувати однакові. В іншому випадку притискна касета може не спрацювати, через що кришки будуть зірвані.

Наступним кроком є заливання води всередину автоклава. Не варто заповнювати пристрій до краю, рекомендується залишити вільне місце (5-7 см). Заливати воду в автоклав потрібно так щоб покрити баночки на 1-2 см.


Приготування консерв в автоклаві


Алгоритм консервування наступний:


 1. Щільно закрити кришку пристрою і переконатися, що кільце ущільнювача на місці. Для виключення ризику перекосу кришки, гайки слід закручувати по черзі навхрест.
 2. При відсутності притискних касет, які відповідають за компенсацію різниці тиску в банках і автоклаві, потрібно закачати повітря в бак через ніпель за допомогою насоса. Зупинитися необхідно, коли манометр відобразить рівень тиску в одну атмосферу. Попереднє накачування позбавляє від виникнення сильної різниці тисків в ході нагрівання пристрою. До того ж процедура допомагає визначити, герметично закритий автоклав чи ні. При наявності спеціальних притискних касет можна пропустити цей крок і не здійснювати переднакачку.
 3. Запустити нагрівання пристрою. Крім температури, паралельно буде збільшуватися внутрішній тиск.
 4. Виходячи з особливостей рецепта, нагрівати автоклав потрібно до 110-120 градусів, щоб позбутися від бактерій та інших мікроорганізмів. Для м'ясних страв час готування досягає приблизно години. Консерви з овочів готуватимуться всього 15-20 хвилин. Температура при цьому повинна бути така ж. Для приготування грибів потрібно від 40 до 50 хвилин при 110 °С. Також слід розуміти, що для нагрівання автоклава до необхідного рівня буде потрібно кілька годин.

Якщо уважно слідувати за рецептурою і заводським інструкціям від виробника, то ніяких труднощів в експлуатації автоклава не виникне. Обслуговувати автоклав теж потрібно правильно, щоб прилад залишався справним багато років.


Як завершити стерилізацію в автоклаві


Коли час, відведений в рецепті, закінчується, необхідно плавно знижувати тиск в пристрої. Для цього поступово зменшується температура автоклавування. Апарат повинен охолодитися приблизно до 30 градусів за Цельсієм. Потім можна через ніпель знизити тиск усередині установки.

Не можна допускати різкого нагрівання або охолодження, а також стрибків тиску. В іншому випадку баночки можуть розгерметизуватися і відкритися. Перед відкриттям кришки автоклава рекомендується провернути клапан, що скидає тиск, ще раз. Це дозволить переконатися, що тиск усередині і зовні на одному рівні. Якщо все в порядку, то можна сміливо знімати кришку і діставати простерилізовані банки.

Процес приготування консервованих страв займає в середньому 3 години. Щоб спростити собі задачу, можна почати підготовку в післяобідній час. Тоді до вечора консерви приготуються, потім можна відключити нагрів і залишити автоклав остигати природним чином до ранку.


Які існують режими стерилізації


Перед цим потрібно обов'язково вивчити інструкцію по застосуванню пристрою і вибрати рецепт, за яким будуть готуватися консерви. В автоклаві можна робити:


 • тушонку з риби або м'яса;
 • овочеві і фруктові маринади;
 • варення та ін.

Якщо ви хочете купити побутовий автоклав, то в асортиментній лінійці компанії «Укрпромтех» представлено величезний вибір моделей з різними технічними характеристиками, габаритами, місткістю, потужністю і т.д. Тому ви завжди можете знайти ту модель, яка оптимально підійде за параметрами. Також у нас представлені моделі промислових автоклавів для консервування, для виготовлення продуктів довгого зберігання у великих масштабах.

Наша компанія спеціалізується на виробництві і реалізації виробів з металів, переважно нержавіючої сталі. В асортименті, крім автоклавів, ви знайдете самогонні апарати, сироварні, водогрійні титани, коптильні і багато іншого. Всі пристрої унікальні і мають максимально високу якість.

Доставка замовлень здійснюється по всій Україні, тому замовити покупку можна практично в будь-який населений пункт країни. При необхідності можна безкоштовно проконсультуватися з фахівцем компанії. Для цього телефонуйте за номером (050) 376-60-86 або (067) 370-27-22. Також для уточнення інформації надсилайте запит на електронну пошту, вказану в розділі «Контакти».

Читайте також:

Поділіться з друзями


19.11.2020